?

Log in

No account? Create an account
 
 
07 April 2011 @ 11:35 pm
My name is Oresama.  
 

so. me iz back.


first of all, there is this thing I wrote few days ago and couldn't post it.


"I just totally freaked out. There was a black out. Not only at my place. My panicked friend called me and said there was no energy at her place too. I went to my parents room and looked out the window. Everything was dark.
What the fuck happened?
And why is my entry about a black out?
I just realized how much of a city, civilisation kid am I. for few seconds, as my room became dark at 1 a.m. I didn’t know what to do. I just stood there waiting for anything to happen. I felt hopeless. After my friend called me we bagan panicking together.
It felt awful.
I couldn’t see anything.
Why is blackout in the city so scary? When ur somewhere out the city, you can see. There are stars and there is the Moon. Not much, but you’re able to see. I stood in my room unable to see anything.
It was horrible.
The worst thing is – I feel bad for panicking like that. I know I’m a fckng kid of the civilisation. I know I can’t live in other place than a big city. I need electricity, I need my mobile phone, I need my internet to survive. It’s nececarry. Even if I know it really isn’t, it still is.
The point is, one shouldn’t be like that.
I should be able to take out my candles and light them up without thinking. But I wasn’t. it took some time before I even remembered I have candles.
I fckn collect them. I have tons of candles in my fckn room.
And right now I have no internet and I feel as if someone ripped my hand off.
I’m too afraid to open my window, even if it’s too warm in room right now.
And right now there is a thunder. It just started.
I’m fckn scared of fckn thunder, there is no internet and my mobile phone isn’t working.
I feel bad, I’m scared, I’m gonna hide under my blanket."


also.

"the internet is just about the scariest place on earth. The only thing more terrifying than the internet is a fangirl."

this made my day.

I'm seriously going to print it on my T-shirt. and write it on my wall. yeah.
think about it for a second, we really are scary. all the things we do, the things we write and read. damn, if I ever read a fanfic with me and my friend making out in it I'd probably laugh my ass off first and then proceed to freak out xDNew BB mini is out and I didn't even have time to molest my bro's computer to find it. this thing I write for my mum sucks the energy out of me.MOOOOLLAAAAAAAAAAAAAAAAAA~~

lately I discovered, that Junsu *of 2pm, not that JYJ potato xP* is pretty xP not handsome, he's pretty. and somehow I started to like him. for no particular reason, I just do.

MOOOLLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA~~

and I'm in love with the part of again&again when he sings molla in the end. the last one. my family doesn't know what molla is and why I yell it all the time, but they hate it.


which reminds me. Infinite's molla yo deserves a MV. definitely. even my, eeeerm, friend wtf, never called him a friend, I don't really like him, he's just obssessed with my wifey and hangs out with us all the time bc of that xD asked me about Infinite so I showed him and he said Molla yo is awesome. this means I'm right. the song should have MV. enough said.


I want to get drunk with Beast, 2pm, and apparently Dalmatians xD it would be epic.


Only two days left till my journey to another osm world, only 3 days till the concert, I'm gonna dieeeeee. also, today I had a moment of complete panic. I wanted to spazz over my ticket once again while jumping and dancing and singing Selfish love and I discovered MY TICKET WAS NOT THERE. omfg, I almost fainted. after 15 minutes of tossing everything I found on my desk I remembered I put it in a "safe place, so I won't loose it".
fml, srsly. and fuck my fucked up brain for forgotting.
so I quickly took it out and hugged and omg, I was so relieved.

MYV BE PREPARED HERE I COME~~


this entry is so random I can't even xD


I WANT MY CHAN IN STRAWBERRIES.
fuciah. me iz a strawberry.
 
 
Current Music: Miyavi - Baka na hito
 
 
 
tsunami_pltsunami_pl on April 7th, 2011 09:44 pm (UTC)
No w sumie fangirle są strasznie. Jesteśmy straszne. W/e, lubię taka być i jestem zadowolona ze swojego statusu XD

I ja też piszę się na to picie :<

Miyavi jest coraz bliżej ^^
yurete: myvyurete on April 7th, 2011 09:51 pm (UTC)
Dalmatiany zostały wymienione ze względu na Ciebie przecież xP

me iz a proud fangirl. ale zdaję sobie sprawę, że jestem skeri. co w sumie czyni mnie jeszcze bardziej proud of myself~~

swoją drogą doszłam do wniosku, że bycie fangerlem to jak należenie do subkultury. fangerlizm jest subkulturą. damn xD

MYV! <3
tsunami_pl: cute Kyutsunami_pl on April 7th, 2011 11:06 pm (UTC)
Tylko nie pij z nimi beze mnie!

No cóż, póki nie krzywdzimy nikogo, to chyba nie jest tak źle XD
Otai: oneofOTPsotai on April 8th, 2011 09:33 pm (UTC)
Ja w sumie jestem przyzwyczajona do różnych dziwnych rzeczy jak brak prądu czy brak wody, ale to nieziemsko wkurzające, kiedy ich zabraknie. Ale w domu zawsze mamy multum świeczek na takie okazje xD
yurete: nugu?yurete on April 9th, 2011 01:36 am (UTC)
mam całą szafkę świeczek, nie pomogło xP i tak zgłupiałam o.o
Sessho: :)thier_sess on April 8th, 2011 09:41 pm (UTC)
Ostatnio jakoś tak rozmawiałam na ten temat z mamą - chyba przy okazji jakiejś mojej anegdotki o tym moim ogunie (Internet, społeczeństwo, jednostka). I mama tak stwierdziła, że jakby teraz się coś stało - wojna, cokolwiek - to w ogóle nie potrafilibyśmy sobie poradzić. Jesteśmy teraz tak zależni od elektryczności, Internetu i całej reszty. Trochę przerażające.

Jakoś tak mi się przypomniało - prawie co roku jeździmy na wieś, na działkę dziadków. Przez tydzień mieszkamy wtedy w dwóch malutkich, jednopokojowych domkach z drewna i dykty, bez prądu, bez bieżącej wody, bez niczego.
Niebo tam jest takie piękne. Raz sobie wyszłam w nocy za potrzebą i potem stałam z 10 minut z głową zadartą do góry i patrzyłam z zachwytem, jak rozpościerało się właściwie bez końca. (Aż po chwili rodzeństwo wyszło do mnie, bo się martwili. A mi się to niesamowicie podobało. Mimo że dziwnie było tak czuć się oderwanym od cywilizacji i ludzi, mimo że byli za ścianą.)


Jestem fangirlem, shipuję Homina jako pairing i wierzę,że coś mogło być naprawdę na rzeczy z Yunjae. Czyli mów mi więcej. XD
No ale nie żałuję. XD Jakbym nie była fangirlem, to bym straciła sporą część siebie i sporą część Was. XD
I jestem ciekawa, jakbym zareagowała, jakbym była jakimś BNFem czy coś i ktoś napisałby o mnie takiego fika NC-17 czy coś. XD W sumie byłoby ciekawie zobaczyć się tak przez oczy kogoś innego. (No, może poza seksem. XD)

Dzisiaj poleciało mi Again&Again w komórce i aż się przysłuchałam tej całej molli. XD


Mam nadzieję, że będziesz się nieziemsko bawić na Miyavim <3


Prosz, random ode mnie <3 Love ya <3
yurete: myvyurete on April 9th, 2011 01:39 am (UTC)
ja rozumiem na wieś, nie rozumiem bez prądu.
a tak serio - zanudziłabym się. nie miałabym co ze sobą zrobić, zwłaszcza że cała moja rodzinka jest porąbana a ci co mieszkają na wsi to, co tu dużo gadać, typowe wsioki. jak pojechałam na pogrzeb babci to miałam ochotę połowę odstrzelić ;;_;;

moje życie jest wesołe i kolorowe dzięki fangerlowaniu. mam skrzywienie na gejów. kocham banany. jestem truskawką i mam fioletowe ciapki na włosach. kurwa, jestem dziwna i dobrze mi z tym <3

będzie spazz o miyavim jak wrócę, be prepared :3